Lek hamuje przekazywanie impulsów nerwowych do mięśnia, który dzięki temu może tymczasowo przestać być napięty. Efekt działania leku pojawia się po upływie od pięciu do siedmiu dni od wstrzyknięcia. Wstrzyknięcie może powodować krótkotrwałe uczucie pieczenia w miejscu wstrzyknięcia. U około 2% pacjentów może wystąpić tymczasowe osłabienie mięśni powiek lub niewielkie krwawienie w postaci siniaków.
Ilość stosowanego leku jest tak mała, że działanie jest ukierunkowane tylko na niewielki obszar w miejscu wstrzyknięcia. Substancja czynna nie jest wykrywalna ogólnoustrojowo w organizmie i nie ma doniesień ani wskazań o niezgodności z innymi lekami.
Pacjent nie "czuje" leku w żadnym momencie; ogólnoustrojowe działania niepożądane, takie jak nudności lub zawroty głowy, nie są możliwe przy stosowanej dawce. Wstrzyknięcie nie powoduje żadnych ograniczeń.
Średni czas trwania efektu wynosi od dwóch do trzech miesięcy. Pod koniec tego okresu u pacjenta mogą ponownie stopniowo pojawiać się zmarszczki.
Obecnie nie ma szczegółowych ustaleń dotyczących możliwych skutków ubocznych długotrwałego stosowania. Ponieważ jednak nie zaobserwowano żadnych skutków ubocznych w przypadku wielokrotnego stosowania, długotrwałe działanie niepożądane jest mało prawdopodobne.
Po przeanalizowaniu danych zebranych w kwestionariuszu podejmowana jest decyzja, czy leczenie jest odpowiednie. Efekt rozluźnienia mięśni wywołany przez leki jest dokumentowany w dzienniku migreny przez osiem tygodni. Zmiany w objawach migreny muszą być wyraźne w tym okresie, tj. muszą wykazywać poprawę o co najmniej 50% pod względem częstotliwości i intensywności. Jeśli tak się stanie, opcja operacji zostanie omówiona podczas kolejnej konsultacji po tym okresie.
W takim przypadku operacja nie jest wskazana.
Ciąża lub podejrzenie ciąży oraz aktywny trądzik na twarzy stanowią przeciwwskazania.
Operacji dokonuje się pod ogólnym znieczuleniem. Badania wstępne niezbędne w tym celu zostały ujęte w koszcie operacji.
Operacji dokonuje się ambulatoryjnie, czyli ze szpitala można wyjść wczesnym wieczorem. Jeśli pacjent powracający do domu ma przed sobą długą podróż, doradzamy przenocowanie w szpitalu, co możemy w razie konieczności bez trudu zorganizować.
Szwy w rejonie powiek są niewidoczne. Końce nici są przyczepione do wewnętrznych i zewnętrznych kącików oczu małymi paseczkami plastra. Te plastry są usuwane po pięciu dniach, a szwy usuwane są bezboleśnie.
Nie. Jedyną widoczną dla pacjenta zmianą jest to, że nie można już wywołać powstania zmarszczek między brwiami. Mimo że zmarszczki te mogły być bardzo widoczne przed operacją, po operacji znikają lub stają się zdecydowanie mniej zauważalne.
Cięcia dokonuje się w tzw. zgięciu powieki i jest ono widoczne tylko przez pierwsze kilka tygodni po operacji.
Powieki są w czasie operacji chłodzone sterylną mrożoną wodą w celu zapobieżenia opuchliźnie. Opuchlizna będzie widoczna przez dziesięć do dwunastu dni.
Z uwagi na znieczulenie ogólne nie powinno się w żadnym wypadku samodzielnie prowadzić samochodu. Zalecana i pomocna będzie osoba towarzysząca.
Pacjenci nie powinni pracować przez dwa tygodnie, a przez sześć tygodni nie powinni uprawiać żadnych sportów wysiłkowych.
Prosimy kliknąć w „Koszty”.
Pacjenci otrzymują zwolnienie na dwa tygodnie po operacji.
Po przeanalizowaniu danych zebranych w kwestionariuszu podejmowana jest decyzja, czy leczenie jest odpowiednie. Efekt rozluźnienia odpowiednich mięśni wywołany przez leki jest dokumentowany w dzienniku migreny przez osiem tygodni. Zmiany w objawach migreny muszą być wyraźne w tym okresie, tj. muszą wykazywać poprawę o co najmniej 50% pod względem częstotliwości i intensywności. Jeśli tak jest, opcja operacji zostanie omówiona podczas kolejnej konsultacji po tym okresie. Po operacji wskazany jest dwutygodniowy okres rekonwalescencji.